SDP PUOLUEVALTUUSTO 15.-16.11.2024 Espoo, Dipoli
Keski-Suomen puoluevaltuutetut osallistuivat täydellä kokoonpanolla Espoossa pidettyyn puoluevaltuuston kokoukseen. Asialistalla olivat perinteiset sääntömääräiset asiat.
Puheenjohtaja Pia Elo puhui Kokouksen avaussanoissa ihmisten kohtaamisesta. Nyt on tärkeää, että kuuntelemme ihmisiä arjen hetkissä, toreilla ja tapahtumissa.
Kokouksen alussa kuulimme puheenjohtaja Antti Lindtmanin puheen. Antti korosti puheessaan seuraavaa: Luottamus on talouden paras valuutta. Tavallinen suomalainen tulee ensin, rikkaat voi odottaa. Tulevaisuudessa verohelpotukset tulee kohdistua keski- ja matalatuloisille. Suomalaisille on luotava toivoa, ei luvata korjata kaikkea, mutta suunta on käännettävä reiluksi ja oikeudenmukaiseksi.
Sdp:n vaihtoehtobudjetti on tulossa parin viikon päästä, tällä pääsemme taas haastamaan maan hallitusta oikeudenmukaisiin ja tasa-arvoisiin päätöksiin.
Keski-Suomi oli jälleen kerran hyvin edustettuna puoluevaltuustossa. Leena Ja Hilma korostivat puheissaan kunnan elinvoiman tärkeyttä, hyvinvointialueen kurjuus heijastuu kuntien elinvoimaan.
Hilma Vepsäläinen
Leena Kautto-Koukka
Kirsi Siekkinen
Jussi Maasola
